top of page

ענף השייט מתאושש לאט: קרניבל בהמלצת מכירה

ענף השייט מתעורר מהקשיים של תקופת הקורונה, אך המצב אפילו עוד לא חזק לרמות הפעילות של 2019,התפוסה חוזרת לרמות גבוהות, אך ישנה בעיה עם תחרות המחירים ובמיוחד שהחברות בענף עמוסות בחוב, בסביבת ריבית עולה.התאגיד קרניבל הוקם בשנת 1972 בשם "קרניבל קווי נופש" (Carnival Cruise Lines) על ידי תד אריסון. בשנת 1987 הנפיקה לראשונה 20% ממניותיה לציבור. בעזרת ההון שגייס מהציבור החל אריסון בהרחבת פעילות החברה באמצעות רכישה ומיזוג של חברות אחרות מהתחום.

בשנת 1988 נקטה קרניבל במהלך חדשני להרחבת פעילותה כאשר רכשה חברת תעופה. עיקר עיסוקה של החברה היה הטסת הנופשים מנמלי תעופה שונים אל נמלי היציאה של הספינות להפלגות הנופש.

בשנת 1993 שונה שמה של החברה של "חברת קרניבל" (Carnival Corporation) והיא המשיכה בתהליך ההתרחבות באמצעות רכישת מתחריה, פיתוח קווים חדשים, ובניית אוניות חדשות ומפוארות יותר והפכה לחברה הגדולה בארצות הברית בתחום הפלגות הנופש.


בשנת 2002 התמזגה חברת קרניבל עם חברת P&O Princess Cruises הבריטית שהייתה החברה הגדולה ביותר בבריטניה בתחום הפלגות הנופש. החברה הבריטית עצמה, בעלת קווים ברחבי העולם, הייתה גלגול מודרני של חברת Peninsular & Oriental Steam Navigation Company אשר הוקמה בשנת 1822 והייתה החברה הוותיקה בעולם בתחום הפלגות הנופש והנוסעים. החברה הבריטית כללה בתוכה לאחר שרכשה בשנת 1993 את חברת "קונרד" (Cunard Line) אשר שלטה למעלה מ-100 שנה בתחום הפלגות הנופש ואוניות הנוסעים בצפון האוקיינוס האטלנטי, ואשר בבעלותה היו מותגי "הספינות המלכותיות", "קווין מרי" ו"קווין אליזבת".


החברה שולטת על כמחצית משוק הפלגות הנופש העולמי. היא מפעילה קווי הפלגות נופש בצפון אמריקה, אירופה, הים הקאריבי, הים התיכון ואוסטרליה תחת 11 מותגים שונים של החברות שנרכשו ומוזגו על ידה בעבר. בבעלותה יותר מ-100 ספינות ובהן יותר מ-190,000 מיטות לנופשים.

בעל המניות העיקרי בקבוצת Carnival הוא מיקי אריסון בנו של מייסד החברה, והוא מחזיק בכ-47% מהמניות.


תוצאות כספיות

קרניבל דיווחה על הפסדים נטו מתואמים של 770 מיליון דולר, או 65 סנט למניה, על הכנסות של 4.3 מיליארד דולר, ברבעון השלישי, הפיסקלי של החברה. העלויות וההוצאות התפעוליות הסתכמו ב-3.4 מיליארד דולר ברבעון, בהשוואה לעלויות של 1.6 מיליארד דולר ברבעון השלישי של 2021.


קרניבל דיווחה כי ההזמנות השתפרו ב-15 נקודות אחוז לעומת הרבעון הקודם, לכדי 84%. ובהשוואה לתפוסה של 54% בתקופה המקבילה ב-2021. למרות החזרה לשגרה ושחרור הפעילות על ידי הממשלות בכל האמור לקורונה, החברה צופה הזמנות ברבעון הרביעי ברמה הנמוכה מהרמות של 2019 וזאת, גם במחירים נמוכים יותר.


חברות שייט ברחבי הלוח נאבקות עם חובות עצומים שנלקחו במהלך נעילות הקורונה, שהתייקרו בגלל עליית הריבית האחרונות. קרניבל דיווחה על תשלומי קרן של מיליארד דולר עד כה בשנת 2022 ובסך הכל 9 מיליארד דולר לפירעון עד 2025.


להלן דברים עיקריים של מנכ"ל Carnival Corporation, ג'וש ויינשטיין, בשיחת הרווחים:

·"מצבן הטוב של האזור הקריבי, פלורידה ומדינות אחרות שעדיין נמצאות בדרכו של הוריקן איאן חשובות לנו מאוד. בשם Carnival Corporation, אני רוצה להרחיב את הדאגה העמוקה ביותר לאלה שנפגעו מהוריקן איאן ופיונה, שחלקם עובדים שלנו, שותפי סוכני נסיעות, קהילות יעד ואורחים נאמנים".

·"במהלך הרבעון השלישי העסק שלנו המשיך במסלול החיובי שלו, והשיג למעלה מ-300 מיליון דולר של EBITDA מותאם והגיע לכמעט 90% תפוסה בהפלגות שלנו באוגוסט. אנו ממשיכים לסגור את הפער לשנת 2019 ככל שאנו מתקדמים במהלך השנה, בונים תפוסה עם קיבולת גבוהה יותר ועלויות יחידה נמוכות יותר."

·"מאז הכרזנו על חזרה לשגרה, בחודש שעבר, ראינו שיפור משמעותי בהיקפי ההזמנות וכעת אנו פועלים קדימה במידה ניכרת מהרמות החזקות של 2019. אנו מצפים להמשיך ולנצל את המומנטום הזה עם מאמצים מחודשים לייצר ביקוש. מתמקדים באספקת צמיחה משמעותית בהכנסות בטווח הארוך, תוך ניצול טקטיקות לטווח הקרוב כדי ללכוד במהירות מחיר והזמנות בזמן הביניים."

·"עם צי שעבר טרנספורמציה, פורטפוליו ללא תחרות של מותגים מוכרים היטב, קנה מידה שאין שני לו בתעשייה שחדורה לא מעט וצוות גלובלי מוכשר להפליא, יש לנו את היכולת להניע צמיחה מתמשכת בהכנסות באמצעות שיפורי תמחור לאורך זמן. אנו מאמינים בכך. יספק תזרים מזומנים חופשי משמעותי ויאיץ את החזרה שלנו לרווחיות חזקה ודירוג אשראי בדירוג השקעה".

bottom of page