top of page

לארה"ב אין שליטה על מחיר הנפט ולכן היא מעוניינת בהסכם עם איראן

איחוד האמירויות וסעודיה שולטת במחיר הנפט כאשר רוסיה ואיראן תחת סנקציות ולכן ארה"ב דוחפת להסכם מהיר - היא איננה יכולה להמשיך לשחרר מהרזרבות.


סקירת שוק הנפט וגז מאת ד"ר גיל בפמן - הכלכלן הראשי של בנק לאומי.


התפתחות מחיר הנפט

מחיר הנפט עלה בשבוע החולף ומחיר חבית נפט מסוג BRENT הגיע לכ-100.5 דולרים בסוף השבוע. עלייה זו התרחשה במחצית השנייה של השבוע החולף. המחיר הושפע מהערכות בנוגע להגעה להסכם גרעין עם איראן, עם אפשרות להגדלה עתידית בהיצע הנפט בשוק. כמו כן, ערב הסעודית אותתה כי ירידה גדולה במחיר הנפט תביא לשינוי המדיניות של קבוצת OPEC+ אשר הגדילה בחודשים האחרונים את ההיצע, תוך צמצום מחודש של ההיצע על מנת לתמוך במחיר. במבט כולל המחירים נעו בטווח מצומצם יחסית של כ-97 דולר ל-101 דולר לחבית.


ההיצע הגלובלי

במידה והסכם הסכם גרעין בין ארה"ב והאיחוד האירופאי לבין איראן ייחתם, איראן צפויה לדרוש את הגדלת יצוא הנפט שלה ובכך להקל על עודפי הביקוש לנפט בעולם ובפרט בשוק האירופאי, מה שיקל על האיחוד האירופאי להתחיל לאכוף את איסור יבוא הנפט מרוסיה. עם זאת, כמות הנפט שאיראן יכולה לספק באופן מידי ובמהלך החודשים הקרובים, קטנה מהחלק הצפוי להיפגע של אספקת הנפט של רוסיה. כתוצאה מכך, עודפי הביקוש הקיימים בשוק צפויים להחריף עם אכיפת איסור יבוא נפט רוסי לאיחוד האירופאי בסוף 2022, מה שצפוי לשמר את מחירי הנפט הגבוהים ואף תיתכן עלייה נוספת במחירים גם אם ייחתם הסכם עם איראן. ההשפעה של חתימה על הסכם עם איראן צפויה להיות בעיקר באמצעות מיתון עליית מחיר הנפט בשוק ה-Spot ותתכן השפעה בשוק החוזים העתידיים לטווח הבינוני.

התנודות בשבוע החולף במחיר הנפט המשתקף בחוזים העתידיים, בעקבות עליית הסיכויים לאספקת הנפט של איראן, לא תאמו את המצב הנוכחי הקיים בשוק ה-Spot בו קיים עודף ביקוש. כתוצאה מכך, ערב הסעודית הודיעה כי תנודות חריפות בשוק עלולות לגרור פעולות להפחתה בהפקת הנפט של OPEC+. הצהרה זו קיבלה רוח גבית ממדינות נוספות החברות בקבוצה, מה שהגביר את מידת אי הוודאות בשוק, בפרט בקרב בתי הזיקוק האסייתיים. נראה כי קבוצת OPEC+ מנסה לשמר את מחיר הנפט בטווח הזמן הקצר סביב 100 דולרים לחבית BRENT. להערכתנו, ערב הסעודית צפויה ליזום הפחתה של תפוקת הנפט שלה, כפי שהיא עשתה בעבר, ולהשפיע בכך על סך התפוקה של הקבוצה. זאת, בעיקר בשל מאבקה במשקיעים ספקולנטים הגורמים לתנודות חדות בשוק החוזים העתידיים.


האיחוד האירופאי צפוי להתחיל לאכוף את איסור יבוא הנפט מרוסיה לקראת סוף 2022 וכתוצאה מכך אספקת הנפט מרוסיה צפויה להתכווץ. עם זאת, נראה כי הירידה בייצוא אמנם תפגע בסקטור הנפט הרוסי אך לא תביא לקריסתו, בפרט לאור מחירי האנרגיה הגבוהים והיצוא למדינות שאינן מכבדות את הסנקציות כמו סין. ארה"ב צפויה להגביר את הלחצים על הודו על מנת לצרפה לקואליציה של מספר מדינות יבואניות נפט, מתוך מטרה להציב תקרת מחירים על הנפט הרוסי תוך הקפדה על המשך אספקת האנרגיה. זאת, לאחר שהודו, יבואנית הנפט השלישית בגודלה בעולם, הגבירה את רכישות הנפט שלה מרוסיה אשר מכרה לה נפט במחיר הנמוך ממחיר השוק. לעת עתה, נראה, כי הודו מהססת להצטרף לקואליציה זו והיא צפויה לבחון אפשרויות נוספות אשר יהיו מוסכמות גם על שאר המדינות המייבאות נפט. הידוק הסנקציות על רוסיה, יחד עם שיתוף הפעולה של יבואניות הנפט להגבלת מחיר הנפט הרוסי, צפוי להביא לכך שרוסיה תמשיך בחיפושיה אחר לקוחות פוטנציאליים במדינות אחרות, ככל הנראה באסיה.


דו"ח מצב הנפט השבועי של ה- EIA בארה"ב הראה שהמלאי המסחרי של נפט גולמי המשיך לרדת בשבוע שעבר, לאחר ירידה גדולה יחסית בשבוע שלפני כן. הדו"ח השבועי הראה כי מלאי הנפט הגולמי מסחרי ירד בשבוע שעבר ב-3.3 מיליון חביות לכ-421.7 מיליון חביות. ירידה זו התרחשה על אף עליית יבוא הנפט נטו שנבעה מירידת הייצוא, זאת לצד עלייה קטנה בייבוא ולצד עלייה בשיעור הניצולת של בתי הזיקוק ל-93.8%.

רמת הייצוא הגבוהה של נפט צפויה להישאר בחודשים הקרובים ולתמוך בהמשך ירידת מלאי הנפט במאגרים של ארה"ב. זאת, על רקע כניסת האיסור לייבוא נפט רוסי, במדינות החברות באיחוד האירופאי, לקראת סוף שנת 2022 אשר תגדיל את הביקושים לנפט של ארה"ב יחד עם הגידול הצפוי בביקושים לנפט של מדינות ערב במפרץ הפרסי.

גידול זה בביקושים לנפט של ארה"ב יחד עם מחירי הנפט הגבוהים, צפוי להביא לרווחים גדולים בקרב יצרני נפט באמצעות פצלי השמן, מה שיאפשר להם להקטין את נטל החובות באופן משמעותי, בפרט לאור הוצאות ההון המתונות של היצרנים. צפוי כי היצרנים יגדילו את ההשקעות בהפקת גז טבעי, לצד גידול מתון בהפקת נפט, בשל הרווחיות הגדולה יחסית בהפקת גז על רקע המחסור בגז טבעי באירופה, מה שעשוי להביא בטווח הבינוני לגידול בייצוא גז טבעי נוזלי (LNG) של ארה"ב.


הביקוש הגלובלי

בארה"ב, הביקוש לדלק ירד מעט, אך נותר ברמה גבוהה של 8.4 מיליון חביות ביום. ירידה זו מתרחשת על רקע סיום עונת נהיגת הקיץ בארה"ב אשר הייתה חלשה יותר מעונות הנהיגה בשנים האחרונות בשל מחירי הדלק הגבוהים. אולם, מחירי הדלק ירדו בשבועות האחרונים ותמכו בביקושים של משקי הבית. הביקוש לדלק מטוסים ירד גם כן, אך בקצב מתון יותר, והוא נותר מעט מעל לרמה של 1.6 מיליון חביות ביום. לצד זאת, הירידה הרציפה במחירי הסולר בחודשיים האחרונים נעצרה, על רקע עליית הביקושים בקרב החקלאים לקראת עונת הקציר יחד עם הביקוש החזק לסולר למשאיות והרמה הנמוכה במאגרים התומכים בעצירת מגמת הירידה במחיר.

סין הרחיבה בחודשים האחרונים את הסתמכותה על אנרגיה רוסית הכוללת נפט ותזקיקיו, גז טבעי ופחם. זאת, על רקע התחזקות הברית האסטרטגית שלה עם רוסיה ולצד הערך הכלכלי שהיא מרוויחה מכך שהיא רוכשת את הנפט במחיר מוזל. עם זאת, יבוא הנפט של סין מרוסיה הואט בחודשים יוני-יולי ומנגד יבוא הנפט מערב הסעודית ועיראק עלה בראשית הרביע השלישי של 2022.

לצד זאת, שינויי האקלים בסין הביאו לשיבושים באספקת חשמל במחוז Sichuan – המחוז הבולט ביותר ביצור חשמל ממקורות הידרו-אלקטריים. מחוז זה סובל מהשפעות הבצורת לצד טמפרטורות גבוהות ביותר, מה שהביא לשיבוש בייצור החשמל המשרת את אזורי החוף ובכלל זה שנגחאי. חולשת הזרימה במפעלים ההידרו-אלקטריים התרחשה בו בעת שחלה עלייה ניכרת בביקוש של משקי הבית לחשמל למיזוג אוויר על רקע התגברות ניכרת של גלי החום בסין. המחסור בחשמל פוגע בפעילות התעשייתית ועל מנת להתמודד עם מצב זה, חלק מן היצרנים מגבירים את השימוש באמצעים של הפקה עצמאית של חשמל, מה שמגביר את הביקוש לדלק בסין. עם זאת, במידה והחולשה בפעילות הכלכלית תימשך, ייתכן שנראה ירידה מסוימת בביקושים המקומיים של סין בהמשך.

הצפי לטווח הבינוני

תהליך השיחרור של נפט גולמי מן הרזרבה האסטרטגית של ארה"ב מתוכנן להסתיים עד לסוף השנה, והסנקציות של האיחוד האירופי על הנפט הרוסי צפויות להתהדק עוד לפני סוף השנה, ולכן הצפי המבוסס על גורמים אלו לגבי צד ההיצע אינו חיובי. הרבה יהיה תלוי בחתימה על הסכם גרעין בין המעצמות ובין איראן וכן במה שיעשה בפועל ארגון OPEC בחודשים הקרובים, כאשר סעודיה ואיחוד האמירויות הן הספקיות הפוטנציאליות הגדולות בעת הנוכחית שיוכלו להמשיך ולהעלות בפועל את התפוקה. מבחינת הביקוש, צפוי שמרווחי הזיקוק יישארו גבוהים יחסית, כך שמחירי התזקיקים יישארו גבוהים יחסית לעבר. להערכתנו, מחיר חבית נפט מסוג Brent ישאר סביב $100 דולר לחבית בעתיד הנראה לעין.

עם זאת, במידה וקבוצת OPEC+ לא תגדיל את תפוקת הנפט שלה באופן משמעותי, ובפרט אם היא תפסיק את ההקלה במכסות הייצור או אף תצמצם את תפוקת הנפט שלה, ובמידה ולא יסתמן פתרון יעיל למשבר האנרגיה באירופה, מחיר הנפט עלול אף לעלות באופן זמני מעבר לכך. מנגד, במידה וייחתם הסכם עם איראן והיא אכן תצליח לייצא באופן שוטף כמויות נפט גדולות, בניגוד לציפיות, מחיר הנפט עשוי להתבסס מעט מתחת ל-100 דולרים לחבית.

bottom of page