top of page

המלצת מכירה להום דיפו למרות השיפור בדוחות

טכנית מניית הום דיפו נמצאת לשבוע הקרוב במגמה שלילית, כאשר רוב האינדיקטורים תומכים בירידה במחירה ונותנים דירוג Sell


תיאור החברה

הום דיפו עוסקת בניהול ותפעול רשת חנויות קמעוניות בשיטת "עשה זאת בעצמך", המציעות מגוון מוצרים ואביזרים לבית. לרשת חנויות בארה"ב, קנדה ומקסיקו. הרשת מוכרת מגוון אדיר של ציוד וחומרי בניין, ציוד וחומרים לשיפוץ הבית, רהיטים, מנגלים, מערכות השקיה, מוצרי חשמל ואלקטרוניקה וכן אביזרים נלווים, כלי עבודה ועוד לבעלי בתים, לקוחות פרטיים, קבלנים, סוחרים, משפצי בתים ומעצבים.

בנוסף, הום דיפו מפעילה את רשת חנויות EXPO Design Center, המציעות מוצרים ושירותי עיצוב פנים, בנייה ושיפוץ, כולל התקנת מטבחים, אמבטיות, מכשירי חשמל ביתיים כבדים, גופי תאורה, רצפות ושטיחים. שירותים נוספים כוללים מכירת מערכות מיזוג וחימום אוויר, מערכות אינסטלציה וצינורות ומוצרים אחרים לקבלנים.על פני השנה האחרונה, מניית הום דיפו הידרדרה ב-17.25%, לאחר שאנשים יצאו מהבתים עם הורדת מגבלות הקורונה. לחברה, כיום שווי שוק של 280.57 מיליארד דולר, מכפיל הרווח ההיסטורי למניה עומד על 16.84 ותשואת הדיבידנד למניה הינה 2.77%.

תוצאות כספיות

לרבעון השני של השנה, חברת "העשה זאת בעצמך", הום דיפו הציגה תוצאות שיא ועקפה את תחזיות ההכנסות והרווח למניה בוול סטריט. החברה רשמה רווח למניה של $5.05, לעומת הציפיות שעמדו על $4.93 וגבוהה מהרווח למניה ברבעון המקביל שעמד על $4.53 למניה. ההכנסות הסתכמו ל-43.79 מיליארד דולר, לעומת הציפיות להכנסות של 43.33 מיליארד דולר, ולעומת הרבעון המקביל אשתקד שבו ההכנסות הסתכמו ב-41.11 מיליארד דולר.

בשורת הרווח, הום דיפו רשמה רווח נקי של 5.1 מיליארד דולר הגבוהה ביחס בכ-6% ביחס לתקופה המקבילה אז עמד הרווח הנקי על 4.8 מיליארד דולר.
מה צופן העתיד לחברה

ההשקעה במניות הום דיפו הייתה השקעה מוצלחת בשנים שמגפת הקורונה הכתה בעולם. בשנים 2020 ו-2021, מחיר המניה הכפיל את עצמו מהשפל של פרוץ המגפה. נראה, כי בשנת 2022, חל המפנה בעלילה והמניה החלה להתגלגל במדרון חלקלק מאוד שלא ברור מתי יסתיים. הסיבה לעליות המופרזות במחיר המניה בתקופת הקורונה היא כמובן, העובדה שאנשים היו בבתים תקופה ממושכת וניצלו אירוע זה לרכוש את מוצרי החברה. בין היתר, תמריצים מהממשלה וריבית נמוכה למשכנתאות תמכו בסקטור הבתים, במקביל לצמיחה שוק הנכסים הריאלי. בשנת 2020, רבים השקיעו בשדרוג הבית מכיוון שיותר אנשים נשארו בבתים ונותרו עם כסף פנוי. כאמור, מגמה זו הובילה לפריחה בקרב קמעונאים רבים של שיפוץ ובנייה, כגון הום דיפו.


במבט לעתיד, עם היציאה מהסגרים ותום המדיניות המגבילה בעולם בשנת 2022, יותר ויותר אנשים חזרו למשרדים. האזרחים חזרו להוציא כספים אבל על דברים אחרים מלבד בתים. קצב הצמיחה העולמי עלה, אולם גם החלה התחזקות האינפלציה. הבנקים המרכזים כידוע אינם חובבי אינפלציה והעלאות הריבית לא איחרו להגיע. סביבת ריביות גבוהה לצד אינפלציה שמקטינה את ההכנסה הריאלית של הצרכנים, עלייה באשראי הצרכנים וסנטימט צרכני חלש, גרמו לצמצום ההשקעות בבתים. סביר מאוד להניח שפעילות סקטור הבנייה אף תתכווץ ברבעונים הקרובים, כאשר מכירות הבתים הקיימים יורדות לצד מחירים שיורדים בעקבות עליית הריביות שמייקרת את החזרי המשכנתאות. ייתכן מאוד שהירידה במחיר המניה כבר משקפת את המצב, אולם במבחן התוצאה החברה עדיין מצליחה להרוויח, וטוב.


הום ​​דיפו עלולה להיות לא מוכנה לשינוי הכלכלי שהעולם חווה, ולאור המלאים הגבוהים שצברו והיחס המהיר הנמוך. ייתכן מאוד שההפתעה לטובה בדוחות הכספיים של החברה לרבעון השני בשורת ההכנסות וברווח למניה לא משקפת את המצב האמיתי של החברה שכן, כללי המשחק משתנים ומכיוון שרוב הפרויקטים של שיפוץ ובנייה של בתים, מתוכננים בדרך כלל חודשים מראש אנו צפויים לראות את ההשפעה של תנאי הרקע החדשים בעתיד הלא הקרוב. לראיה, החברה הציגה בדוחותיה תחזית צמיחה לשנת 2022 של 3% בהכנסותיה בלבד ושיעור צמיחה חד סיפרתי ברווח למניה של החברה.


  • הכותב ד"ר רון אייכל, אנליסט ראשי בקולמקס שוקי הון. עבודת ניתוח זו נועדה לשם מסירת מידע בלבד, ובשום אופן אין לראות בה חוות דעת, הצעה, המלצה או יעוץ או שיווק לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים המתוארים בה. המידע, הפרטים, הדעות ומסקנות עורך עבודת הניתוח, כפי שאלה מפורטים בעבודת ניתוח זו, עשויים להשתנות ללא מתן הודעה מראש או בכלל. עבודת ניתוח זו היא על דעת עורך עבודת הניתוח בלבד ומשקפת את הבנתו ליום כתיבתה. עבודת ניתוח זו אינה מהווה תחליף, בשום צורה שהיא, לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל אדם.

bottom of page