top of page

החששות בארה"ב לגביי האטה התגברו

נתוני המאקרו בשבוע שעבר הפתיעו לרעה, פאוול נותר "ניצי" ונחוש לגביי הורדת האינפלציה והעלאות הריבית הגבוהות שוב על השולחן - שוק העבודה הצפןף מעניק לפאוול מרחב תמרון


חששות מריסון משמעותי מובילים לירידה חדה במחירי המניות

המניות ירדו בצורה חדה השבוע כאשר המשקיעים הפכו לפחות אופטימיים מכך ש-Fed יצליח לבלום את האינפלציה, מבלי לגרום להאטה כלכלית משמעותית. טכנולוגיה ומניות אחרות שמתאפיינות בצמיחה גבוהה התמודדו בצורה גרועה למדי בסביבה זו. מדד ה-Nasdaq למניות הטכנולוגיה ירד לרמה הנמוכה ביותר זה חודש. מצידה, עליית מחירי הנפט הזינה דאגות אינפלציה אך גם תמכה במחירי מניות סקטור, שהיה היחיד שרשם עליה בערכו.


פאוול הוא "ניצי" ללא כל ספק

עיקר התנודתיות של השוק הגיעה לקראת סוף השבוע, כאשר בנקאים התכנסו בסימפוזיון השנתי של קנזס סיטי הפד בג'קסון הול, וויומינג - ונראה שרוב ההתמקדות של המשקיעים התרכזה סביב נאומו של יו"ר הפד ג'רום פאוול ביום שישי בבוקר. הערותיו של פאוול היו "ניציות בהחלט", וברור כי מבחינתו האינפלציה היא לב האירוע.

יו"ר ה-Fed פאוול דיבר קצת יותר מתשע דקות ביום שישי ושמר על המסר בצור פשוטה: החזרת יציבות המחירים תדרוש, ככל הנראה, שמירה על עמדת מדיניות מרסנת למשך זמן מה, וההיסטוריה מזהירה בתוקף מפני התרופפות מוקדמת של מדיניות. בחודשים האחרונים, השווקים צפו העלאות ריבית חדות אך גם ציפו שהריבית תרד מהשיאה די מהר עם האטה בכלכלה. פאוול פסל את הרעיון הזה. מחד, הוא בירך על שיפור בנתוני האינפלציה של יולי מאידך, ציין שהשיפור בחודש אחד לא מספיק ל-FOMC ונדרשים סימנים נוספים כדי להיות בטוחים שהאינפלציה נחלשת. פאוול הודה ששיעורי ריבית גבוהים יותר, צמיחה איטית יותר ותנאי שוק עבודה רכים יותר יגרמו כאב למשקי בית ועסקים מסוימים, אך זהו המחיר המצער של הפחתת האינפלציה.

דבריו של היו"ר מצביעים על כך שהריסון יהיה ארוך מאשר חשבו, אך להערכתנו לא צפוי שה-Fed יביא את הריבית לטווח הקצר לרמה הגבוהה מ-4% עד סוף השנה, שכן כלכלת ארה"ב מגיבה בפיגור למדיניות המוניטרית וישנה ציפייה למיתון באירופה ולהאטה חדה בסין, שלהם השפעה שלילית על הכלכלה האמריקאית.


נתוני המאקרו פחות טובים

חלק גדול מהנתונים הכלכליים של השבוע הפתיעו דווקא לצד השלילי וללא ספק הציעו ראיות לכך שהצמיחה הואטה במידה ניכרת בשבועות האחרונים בתגובה להתהדקות התנאים הפיננסיים. ביום שלישי, S&P Global הודיעה כי המדד המשולב של פעילות השירות והייצור שלה ירד עוד יותר לתוך שטח התכווצות והגיע לרמה הנמוכה ביותר מאז תחילת 2020. מכירות בתים חדשים רשמו ביולי ירידה זה החודש השישי עד כה השנה וזהו גם הקצב האיטי ביותר מאז בתחילת 2016, וההכנסה האישית וההוצאות עלו הרבה פחות מהציפיות בקונצנזוס (0.2% לעומת כ-0.6% ו-0.1% לעומת 0.4%). בצד החיובי, ההזמנות החדשות למוצרי הון (ללא ביטחון וללא מטוסים), עלו ב-0.4% ביולי ותביעות האבטלה השבועיות ירדו לרמה הנמוכה ביותר זה חודש. גם מדד סנטימנט הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן עלה יותר מהצפוי, והגיע ל-58.2 באוגוסט לאחר שירד לשפל של 50 ביוני.


התשואות לפדיון נעות כלפי מעלה מפאת דאגות מאינפלציה מבנית

למרות האיתותים הכלכליים המעורבים, התשואות לפדיון של האוצר באמריקאי עלו במשך רוב השבוע, בין השאר כתגובה להערות "ניציות" של כמה פקידי Fed ומאמר בוול סטריט ג'ורנל המדגיש כוחות אינפלציוניים מבניים שיכולים לשמור על ריבית גבוהה יותר במשך ארוך יותר.
bottom of page